Snad bude brzy konec...

„V jakém jsi znamení?"

„Raka."

„Ty jsi rak?"

„Ne, jsem blíženec."

Tak toto byl pokus o vtip z filmu „Je to i můj život", který pojednává o dívce s rakovinou krve. A tady je můj hororový příběh.

Již delší dobu mě trápily pravidelné chřipky, které jsem se pokoušela přecházet. Nepřipouštěla jsem si, že by teplota, trochu zvětšené uzliny, kašel a zadýchávání se mohly znamenat něco jiného než pouhou chřipku či nachlazení. Vše došlo tak daleko, že jsem nebyla schopná vyjít jediné patro v budově. Jelikož se můj zdravotní stav nezlepšoval, rozhodla jsem se jít na pohotovost, kde mě ihned hospitalizovali. Toho dne bylo 29. 10. 2009.

Následující den jsem byla převezena na Karlák do Prahy. Netušila jsem, že toto místo bude následující měsíce mým druhým domovem. V nemocnici mě ubytovali na hematologii.

Pro začátek mě čekala punkce kostní dřeně a histologie zvětšené uzliny. Zákroky provedli v narkóze, ze které jsem se probudila až po dvou dnech na JIP. Můj stav byl vážnější než bylo zřejmé. Zvětšené uzliny na krku a v hrudníku stále více a ovíce utlačovaly plíce. V návaznosti na toto se mi na plicích a u srdce začala tvořit volná tekutina. Byla mi provedena punkce a zavedeny dreny, přes které se co druhý den volná tekutina odsávala.

Na výsledek histologie jsem čekala týden. Stále mám v hlavě slova paní doktorky, která řekla, že mám tu nejlepší histologii, jakou jsme si mohli přát. Ani ve snu by mě nenapadlo, že to znamená, že mám rakovinu krve, která je z 95% vyléčitelná.

HHodgkinův lymfom, nodulární skleróza, typ 2B.

Dostala jsem dvě dávky dětské chemoterapie OEPA. Sice mi bylo 20 let, ale mých necelých 150 cm a muší váha rozhodly o dětském protokolu léčby. Vedlejší účinky chemošky jsem nepociťovala. Nebylo mi špatně, ani jsem se necítila slabá. Po prvním cyklu mi začaly vypadávat vlasy. Bohužel PET vyšetření, které po dvou dávkách následovalo, ukázalo, že uzliny stále mírně rostou.

Dostala jsem tedy dvě dávky silnější chemie. Režim BEACOPP. Opět jsem neměla žádné vedlejší účinky, dokonce jsem toto období mé nemoci považovala za nejlepší. Bylo mi celkem fajn, denně jsem se snažila sportovat, chodila jsem ven a snažila si užívat života. Tuto pohodovou fázi mi překazilo další PET vyšetření. Opět nejsou výsledky dobré.

Dostala jsem další silnou dávku chemoterapie R-Dhap. Období po této chemošce nebylo dobré, cítila jsem se slabá a občas jsem dostala teplotu. Asi týden po dávce jsem dostala 39°C horečky, které nešly srazit, prostě se stále vracely. O půlnoci jsem si volala sanitku do nemocnice. Už mi došly síly. V nemocnici zjistili, že se nemoc rapidně zhoršila. Opět se objevila volná tekutina na plicích, která mi bránila v normálním dýchání.

Čekala mě vysokodávková chemoterapie s následnou transplantací kostní dřeně. Buňky potřebné k transplantaci mi byly při separaci odebrány a následně jsem je po chemoterapii dostala zpět. 3 týdny strávené na transplantační jednotce byly strašidelné. Chemoterapie mi zničila sliznice v puse a mě čekaly dlouhé dny bez stravy a pití. S jídlem mám do této doby trošku problém. Celý březen 2010 strávený v nemocnice ale přinesl výsledky. Uzliny se začaly zmenšovat. Toto je úspěch v který už nikdo nedoufal. Bylo mi narovinu řečeno, že v opačném případě mě už pošlou domů, aby mě netrápili.

Nyní chodím na ozařování. Momentálně mám naplánováno 15 dávek. Doktoři zároveň hledají dárce kostní dřeně. Budu totiž potřebovat další transplantaci.

Nyní jsem celkem v pohodě. Snažím se užívat si života, a doufám, že vše zlé se v dobré obrátí.

Tímto bych chtěla poděkovat mému příteli a rodině za to, že za mnou vždy stáli a snažili se mi pomoct. Především děkuji svému příteli, který se o mě stará, zpříjemňuje mi každý den mé pobyty v nemocnici i doma, a nedovolí, aby nějaká deprese navštívila mé myšlenky. Za toto vše mu patří mé srdce.

 

 

Verunka198901
Verunka198902

Komentáře  

 
0 # Věrča 2010-05-09 11:12
Milá Veru, moc Ti držím palce. Sama jsem prošla a procházím tímto příšerným kolotočem s puncem NEvyléčitelného typu lymfomu...chemo , transplanteci mám za sebou, je tomu přesně rok. Setkala jsem se s jednou paní (dnes už je to moje kamarádka), která má stejnou dignozu jako ty. Pomohl jí léčitel, tak, že už na druhou transplantaci nemusela jít, i když to bylo také v plánu. Jsem si jistá, že to vybojuješ jako ona. Věrka
Odpovědět
 
 
0 # Hanka 2010-05-09 16:20
Veroniko, moc Ti držim palce. Take teď čekám na transplantaci od nepříbuzenského dárce - zatím nemám, toto období je fakt moc náročné na psychiku, ale i já doufám, že všechno dobře dopadne, přestože mi je už přes 50 a riziko je veliké. Procház ím jestě predtransplanta cni vyšetřeni a koncem května bych měla transplant aci podstoupit. Zatím největší problé m byl vytržení zubu, což se mi ještě nezahojil o. Taky se teď necítím nejlépe a proto doufám, že nové bunky mi pomohou nemoc zvládnout a nastartují mě k novému boji i dalsímu štastnému zivotu. Měj se moc hezky, užívej života a díky za Tvůj optimismus. Han ka.
Odpovědět
 
 
0 # Guest 2010-05-12 21:57
Ahojky Věrko, děkuju za podporu. Té je potřeba nejvíce. U léčitele jsem už byla, bohužel se zázrak nestal. A ty jsi už vyléčena?
Odpovědět
 
 
0 # Verunka1989 2010-05-12 22:00
Ahojky Hanko, držím palce. Doufám, že toho dárce brzy najdou. Já čekám na totéž. Ale už alespoň vím, do čeho jdu. Člověk musí být plný optimismu a stále doufat. Pro mě bylo na transplantačním oddělení nejhorší to, že jsem tam byla 4 týdny. Už na mě lezla ponorka :-(. Určitě se ozvi, jak jsi dopadla, budu ti držet palečky ;)
Odpovědět
 
 
0 # Guest 2010-05-13 11:43
Ahoj Verčo, vyléčená, říct opravdu bohužel nemohu nikdy, protože je to z lékařského pohledu nevyléčitelné. Ale jsem v kompletní remisi a cítím se relativně dobře. Nevím, jestli mi pomohl léčitel nebo má síla, zvládnout to kvůli mým malým dětičkám. Ale transplantaci jsem zvládla za pouhých 10 dní (většinou to bývá minimálně 3 týdny), připravovali mě na hrůzu hrůz, která se nekonala. Na dno svých sil jsem si sáhla, ale ani jsem nezvracela, jen pár aftů v puse... není to zázrak? Věrka
Odpovědět
 
 
0 # VeronikaJana Rumlenová 2010-06-05 01:11
Verunko, jsi evidentně silná ženská, takže máš veškeré předpoklady, aby to dobře dopadlo. Na problém s ústní dutinou je nejlepší obyčejná genciálka. Držím palce, ty to zvládneš!!!!!!! !!!!
Odpovědět
 
 
0 # Verunka1989 2010-06-11 13:37
Ahojky Věrko, tak to je z mého pohledu určitě zázrak, já strávila v nemocnici celý měsíc. Hlavní je, že se cítíš dobře :-)
Odpovědět
 
 
0 # veru86 2010-06-19 15:46
taky držím palce..
Odpovědět
 
 
0 # 1989Folteen 2011-01-28 10:50
Vítám Tě děvenko mezi nás, a chci Ti jen říci, že to jde zvládnout,a život za to stojí.
Odpovědět
 
 
0 # veru86 2011-01-28 12:03
bohužel musím všem oznámit že naše verunka tenhle boj prohrála....byl a jsem s ní na transplantaci takže ji znám a po transplantaci jsme byly v kontaktu....
Odpovědět
 
 
0 # smutekhonza 2011-01-28 13:32
To je moc smutná zpráva :-(
Odpovědět
 
 
0 # Jana 2011-01-30 09:59
To je mi moc líto !!!!!!!!!!!!
Odpovědět
 
 
0 # Věrka 2011-01-30 16:53
To ne! To je mi líto. Tato zpráva mi bere vítr z plachet. :-(
Odpovědět
 
 
0 # Jana 2011-01-31 10:50
Je mi to moc líto, tolik jsem věřila a přála Verunce, aby boj vyhrála. Upřímnou soustrast její rodině....... O sobně jsme se neznaly, ale i přesto to moc bolí........... ....
Odpovědět
 
 
0 # verunkadrahomíra 2013-02-09 09:55
...chtěla jsem napsat,jak se moc honíme za nějakým majetkovým přeludem...(upl na pitomost!!!)a pak jsem přečetla posledni příspěvek ...SLZY :(NIC VÍC)...A VELKEJ SMUTEK
Odpovědět
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.